چه شرکتهایی دانش بنیان نوع ۳ هستند؟ چه مزایایی دارند؟

مشاور دانش بنیان

در میان انواع شرکت های دانش بنیان مورد تایید کشور، نوع جدیدی به نام نوع سوم اضافه شد. قبلا در یادداشت “شرکت دانش بنیان چیست؟” مفصلا به معرفی این شرکت ها پرداخته و در یادداشت دیگری با نام “انواع شرکت های دانش بنیان” انواع مختلف و مورد تایید را بیان نمودم.

دانش بنیان نوع ۳ یعنی چه؟

اما در این میان دانش بنیان نوع ۳ که به تازگی به این لیست اضافه شده چیست و چه مزایایی را شامل خواهند شد؟

شرکت های دانش بنیان نوع ۳، با دارا بودن معیارهای ارزیابی اشاره شده در ادامه این یادداشت و با تشخیص شورای تخصصی دبیرخانه کارگروه دانش بنیان به مدت ۲ سال تایید میشوند. این شرکتها شامل چهار گروه زیر میباشند:

 • شرکتهایی که محل اصلی فعالیت آنها در مناطق کمتر برخوردار است.
 • شرکتهای نقش آفرین در حل مسایل راهبردی یا اساسی کشور
 • شرکتهایی که محل اصلی فعالیت آنها پارکهای علم و فناوری و مراکز رشد فناوری هستند.
 • شرکتهای فعال در حوزه صنایع فرهنگی، خلاق، نوآفرین و علوم انسانی و اجتماعی

 

مشاور استارتاپ

معیارهای ارزیابی شرکتهای دانش بنیان نوع ۳ چیست؟

 1. شرکتهایی که محل اصلی فعالیت آنها در مناطق کمتر برخوردار است در صورت دارا بودن یکی از شرایط زیر، دانش بنیان نوع ۳ میشوند:
  • شرکت حائز کلیه معیارهای آیین نامه غیر از “بندهای شروط مرحله تولید و طراحی مبتنی بر تحقیق و توسعه” (شروط در آیین نامه ارزیابی شرکت های دانش بنیان توضیح داده شده اند) باشد و بجای این دو بند، دارای یک کالا با نمونه آزمایشگاهی کامل یا در حال تکمیل با قابلیت بررسی فنی بوده و عدم وجود نواقص نمونه آزمایشگاهی باشد.
  • شرکت حائز کلیه معیارهای آیین نامه غیر از شرط طراحی مبتنی بر تحقیق و توسعه باشد و بجای بند مذکور، بخشهایی از دانش فنی پیچیده مرتبط با محصول را کسب کرده و دارای نیروی انسانی متخصص در زمینه محصول باشد.
  • شرکت حائز کلیه معیارهای آیین نامه غیر از شرط سطح فناوری باشد و بجای بند مذکور، محصول حائز سطح فناوری با پیچیدگی فنی کمتر نسبت به سایر محصولات فهرست کالا ها و خدمات دانش بنیان باشد. همچنین شرکت دارای فعالیت تحقیق و توسعه و یا سایر توانمندی های فناورانه اساسی در زمینه محصول خود باشد.
 2. شرکتهای نقش آفرین در حل مسایل راهبردی یا اساسی کشور که دارای محصولی حائز یکی از مشخصه های زیر هستند، در صورت دارا بودن یکی از شرایط بندهای اول و دوم مورد ۱ (بالا) تایید میشوند؛
  • محصول دارای ویژگی تولید بار اول در کشور باشد.
  • محصول توسط شرکت به خارج از کشور صادر شده باشد.
  • محصول جزو اقلام وارداتی با ارزبری بالا یا اقلام مشمول تحریم باشد.
  • محصول دارای اولویت ملی بوده و در چارچوب برنامه های تاب آوری ملی ستاد اقتصاد مقاومتی باشد.
 3. شرکت هایی که محل اصلی فعالیت آنها در پارکهای علم و فناوری و مراکز رشد فناوری دارای مجوز از وزارت های علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشند، با دارا بودن مجوز واحد فناوری مورد تایید از یکی از این پارک ها و شرایط بند اول مورد ۱ باشند، تایید میشوند. باید پارک ها یا مراکز رشد دارای نظارت ارزیابی مورد تایید باشند.
 4. شرکتهای فعال در حوزه صنایع فرهنگی، خالق، نوآفرین و علوم انسانی و اجتماعی که حائز کلیه معیارهای آیین نامه غیر از شرط سطح فناوری و شرط طراحی مبتنی بر تحقیق و توسعه بوده و بجای شرطهای مذکور، دارای حداقل یک محصول در فهرست کالا و خدمات دانش بنیان حوزه صنایع فرهنگی، خلاق، نوآفرین وعلوم انسانی و اجتماعی باشند و در زمینه محصول مورد اشاره، دارای نیروی انسانی متخصص بوده و ایجاد/توسعه محصول یا فرآیند یا تجهیزات تولید آن، مبتنی بر دانش شرکت باشد.

مشاور کسب و کار ایده جاهدی

شرکت های دانش بنیان نوع ۳ مشمول چه حمایت هایی می شوند؟

در این شرکتها، محصولاتی که شرایط یادشده بالا را داشته باشند، بعنوان محصولات دانش بنیان تایید میشوند و حمایت های مورد نظر این مصوبه، صرفا برای توسعه و تولید این محصولات دانش بنیان  ارائه خواهد شد.

شرکت های دانش بنیان نوع ۳ از کلیه خدمات و حمایت های شرکت های دانش بنیان به غیر از معافیت مالیاتی و گمرکی برخوردار خواهند شد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار